Dom czy mieszkanie – co jest lepszym wyborem?

nowoczesny dom w baninie

Znaczna część z nas w pewnym momencie swojego życia po miesiącach czy nawet latach wynajmowania mieszkania zechce zamieszkać w końcu „na swoim”. Tutaj zaczyna się kłótnia trwająca od zawsze: co jest lepszym wyjściem – kupić mieszkanie czy dom? Dla jednej części społeczeństwa wybór może być oczywisty, a dla innych znacznie mniej. Jakie są wady i zalety każdego rozwiązania? Porównajmy niektóre za i przeciw.

Cały wybór rozbija się o nasze preferencje. Wolimy szybszy tryb życia w sercu miasta? A może naszym marzeniem był dom z ogródkiem? Odpowiadając sobie na to pytanie, będzie nam łatwiej zdecydować się na ostateczne wyjście. Dlaczego akurat chodzi o nasze preferencje? Pamiętajmy, nieważne jak drogie i jak duże mieszkanie lub dom, jeżeli nie będziemy się tam czuć dobrze, nic tego nie naprawi.

Koszty zakupu i utrzymania nieruchomości

Mieszkanie w centrum miejskim może być nawet dwa lub trzy razy droższe od wybudowania domu na przedmieściach. Oczywiście możemy nasz mieszkanie kupić w lokalizacji oddalonej od ścisłego środka miasta, ale nie unikniemy w żaden sposób podstawowych opłat. Comiesięczny czynsz płacony spółdzielni czy wspólnocie mieszkaniowej, który będzie tym większy, im większy jest nasz lokal. Dodatkowo będziemy musieli oddzielnie zapłacić za prąd ubezpieczenie czy tak zwane „media”.

W domu nie zapłacimy czynszu, lecz lwią część naszego budżety domowego pochłonie nam ogrzewanie, prąd, woda i odprowadzanie nieczystości. Jeżeli w naszym domu mamy telewizję i Internet – również musimy to opłacić. Największą wadą jest jednak moment wystąpienia jakiejkolwiek szkody wymagającej naprawy. W mieszkaniu w bloku zostanie to pokryte z funduszu remontowego, jednak gdy mieszkamy w domu – wszystko jest na naszej głowie.

Sprawdź ofertę nowych domów w Baninie na https://dommoichmarzen.eu/

Codzienność

Życie w obu typach nieruchomości znacznie się różni od siebie. Mieszkanie jest znacznie mniej wymagające, lecz pozwala nam na mniejsze działania wokół niego. Posiadając swój dom, możemy na działce, na której stoi robić całkowicie to, co zechcemy. Wszystko możemy zrobić po swojemu i niepotrzebne jest nam wnioskowanie tego do spółdzielni czy wspólnoty. Z drugiej strony — nikt za nas nie skosi trawnika lub nie odśnieży podjazdu.

Oba wyjścia mają swoje plusy i minusy. To czy zamieszkamy w bloku, czy domu, powinno zależeć wyłącznie od naszych preferencji i powinno być bardzo dobrze przemyślane. Zakup i zamieszkanie w danej nieruchomości jest decyzją, którą będzie miała wpływ na co najmniej kilka następnych lat naszego życia.