Czy balkon może stać się namiastką ogrodu?

Chęć posiadania własnego ogrodu to jedna z kwestii, które skutecznie zniechęcają do mieszkania w bloku. Nie każdy jednak może sobie pozwolić na wybudowanie czy kupno własnego domu czy nawet działkę. Właśnie do takich osób skierowany jest nasz dzisiejszy wpis, w którym udowadniamy, że przy przemyślanym urządzeniu również i balkon może spełnić ogrodowe oczekiwania domowników!

Co trzeba rozważyć?

Najważniejszą rzeczą podczas urządzania ogrodowego balkonu jest zdanie sobie sprawy z jego wymiarów. W tej kwestii nie ma się zazwyczaj żadnego wyboru, dlatego już na początku warto przyjąć do wiadomości, że każdy centymetr może być na wagę złota. Kolejna sprawa to fakt, że mieszkając w bloku, skazani jesteśmy na życie w pewnego rodzaju wspólnocie. Z tego powodu decydując się na tworzenie zielonego kąta na balkonie, trzeba rozważyć to, jak planowane zmiany mogą wpłynąć na życie innych mieszkańców budynku.

Sprytny projekt – świetny balkon

Stylowy balkon to taki, który cechuje się znakomitym wyczuciem estetycznym oraz konsekwencją. Dlatego też przed podjęciem jakichkolwiek działań należy przygotować projekt, który będzie uwzględniał między innymi: konkretną aranżację przestrzeni, meble, dekoracje oraz rośliny, które mają ją ozdobić. W wielu przypadkach opracowanie planu to klucz do pięknego balkonu w ogrodowym stylu. Nie można również zapominać o jego aspektach praktycznych – funkcjonalność idzie w parze z wygodą!

Meble ogrodowe na balkonie

Jeśli chcecie stworzyć kącik relaksacyjny, Wasze zamiary powinny uwzględniać meble ogrodowe. Obecnie wybór jest na tyle ogromny, że bez problemu każdy znajdzie coś, co idealnie wpisze się w jego gusta (np. oferta sklepu Dajar). Dlaczego warto zadbać o to, by to właśnie meble o przeznaczeniu zewnętrznym trafiły na balkon? Przede wszystkim dlatego, że producenci tego typu wyposażenia dbają o to, by doskonale znosiło ono czynniki atmosferyczne oraz surowe warunki zewnętrzne.

Jakie umeblowanie będzie imitować ogród? Mowa tu głównie o wygodnym sprzęcie do siedzenia: krześle, fotelu lub leżaku. Wybór konkretnego rozwiązania powinien zależeć od własnych preferencji, oczekiwań oraz rozmiaru balkonu. Dla wielu z nas niezbędnikiem będzie także stolik, który pomieści zimną lemoniadę, książkę i okulary.

Balkonowa roślinność

Czy na standardowym balkonie znajdzie się miejsce na roślinność? Przy odpowiednim doborze gatunków – jak najbardziej. Polecamy tutaj skupić się na tych, które mimo niewielkich rozmiarów charakteryzują się intrygującym wyglądem. Ciekawym pomysłem może też być zdecydowanie się na rośliny, które po jakimś czasie odwdzięczają się plonami. Zaliczyć można do nich na przykład pomidory, papryczki czy nawet truskawki.

Podsumowanie

Przy odpowiednim planowaniu niemal każdy taras lub balkon można zamienić w miniaturowy ogród. Jest to świetne rozwiązanie dla tych, którzy mieszkają w bloku i tęsknią za możliwością odpoczywania „na swoim”.