Co trzeba wiedzieć przed zleceniem wykończenia mieszkania pod klucz?

Odbiór mieszkania to jeden z najważniejszych momentów w życiu dla sporej części osób. Z tego powodu zawsze warto jest zadbać o to, by wnętrza nowego domu były w pełni satysfakcjonujące, tj. nie tylko piękne, ale też funkcjonalne. Najczęściej jest to efektem zlecenia wykończenia obiektu pod klucz studiu projektowo-wykończeniowemu. Na co trzeba się przygotować przed podpisaniem umowy?

Jak wygląda cały proces?

Chociaż szczegóły realizacji zlecenia mogą być różne, to zdecydowana większość firm trzyma się całkiem podobnego planu wykonywania prac. Bardzo często cały proces wygląda następująco:

  • Spotkanie informacyjne z przedstawicielem,
  • Spotkanie z projektantem/architektem wnętrz,
  • Rozpoczęcie współpracy potwierdzone podpisaniem umowy,
  • Stworzenie projektu,
  • Realizacja zlecenia,

Pierwszy krok to zdecydowanie się na którąś firmę oraz odbycie spotkania z działem sprzedaży, który przedstawi wszystkie interesujące Was informacje. Już na tym etapie powinniście mieć jakiś pogląd na to, czy dane studio będzie odpowiednie. Jeśli podejmiecie decyzję o tym, że tak właśnie jest, to następnym etapem jest wizyta projektanta w Waszym mieszkaniu. W jej trakcie opowiecie o szczegółach, które Was interesują, a sam architekt będzie mógł na moment zagłębić się do Waszego świata.

Jeśli spotkania spełnią Wasze oczekiwania, to następnym krokiem jest już podpisanie umowy. Po kilku dniach powinniście otrzymać projekt lub kilka jego wariantów. Jest to ostatni dogodny moment, by wprowadzić jeszcze jakieś zmiany.

Później nie pozostaje już nic innego, jak czekać na odbiór wykończonego pod klucz mieszkania! W przypadku takich firm wykończeniowych jak BB Construction realizacja trwa zazwyczaj od 1,5 do 2 miesięcy.

Koszt wykończenia

Cena całej przygody w dużym stopniu zależy od lokalizacji, metrażu, użytych materiałów i ewentualnych świadczeń wychodzących poza zakres standardowej umowy.

Przeglądając propozycje różnych firm projektowo-wykończeniowych działających na terenie kraju, przeciętnie koszt waha się pomiędzy 700 a 1500 zł za m2 powierzchni. Jest on wyższy w większych miastach, a czasami w mniejszych – ze względu na utrudniony dostęp do materiałów i problemy z ich transportem.

Sprawa metrażu wydaje się oczywista, podobnie jak materiałów – wykończenie mieszkania z zastosowaniem parkietu z naturalnego drewna z pewnością będzie droższe niż przy użyciu paneli laminowanych! Jeśli chcecie zlecić także wybór mebli i sprzętu RTV i AGD, ostateczną cenę musicie powiększyć o koszt tych elementów.

Co po wykończeniu pod klucz?

Po odbiorze obiektu niezbędne będzie wstawienie mebli, elektroniki, elementów wyposażenia oraz dekoracji. Oczywiście nie będziecie musieli tego robić, jeśli obejmuje to podpisana przez Was umowa. Później nie pozostaje nic innego jak nadanie mieszkaniu domowej atmosfery.

Podsumowanie

Wykończenie mieszkania pod klucz to proces, który ma być ekscytujący i nie wiązać się z żadnymi problemami. Dlatego już wcześniej warto się zainteresować tym, jak to wszystko wygląda.